Ana içeriğe atla

Çıkmaz Sokak: İslamafobi

Dünya'da, özellikle de Avrupa siyasal hayatında popülist ve aşırı sağ söylemler güç kazanmış durumda. İşin korkutucu yanı ise, bu yabancı karşıtı ve aşırı sağ politikaların halk tarafından karşılık buluyor olması. Bunun en somut örneği ise, aşırı söylemleri ve korkutucu vaatleri ile uzun zamandır Amerikan ve Dünya kamuoyunu meşgul eden, başkan adayı Donald Trump.

Amerika'da başkanlık aday adayı olup olamayacağı bile tartışılan Donald Trump şuan Hillary Clinton'la beraber başkanlık için en güçlü iki isimden bir tanesi. Trump kendini bir milyarder, usta bir anlaşmacı ve her şeyi halledecek bir milliyetçi olarak tanımlamakta. Hillary Clinton, Trump'ı "İnsanları kışkırtmak için yabancı düşmanlığı, panaroya, önyargı ve milliyetçiliğe dayalı" demogojik bir çizgi" peşinde koşan biri olarak tanımlamakta.

 Ortadoğu ve İslam dünyası hakkında önemli makalelere imza atmış olan Daniel Pipes, bu tarz bir siyasetin Amerikan siyasetinin yanında yöresinde örneği yoksa da başka yerde olduğunu söylüyor: Neofaşizm. Pipes, sağın(milliyetçilik) ve solun(ekonomik olarak güçlü bir devlet) unsurlarını birleştiren yeni bir hareketi tanımlamak için Benito Mussolini tarafından kullanılan terimi 1915 tarihine kadar gitmekte olduğunu söylüyor. Daniel Pipes, "Neofaşizm: Trump Tarzı Siyaset" adlı makalesinde, neofaşizm teriminin faşist unsurlarını kullanan 1945 sonrası şahsiyetler için "faşizmin temel prensiplerini mevcut siyasi sistemin içine yedirme ile karakterize edilen bir hareket olduğunu, ve bunun en önemli temsilcisinin Trump olduğunu ifade ediyor.

Trump kimlerinin ciddiyet radarında olmasa da gerçeği kabul etmek gerekiyor. Söyledikleri ve vaatleri ile ABD toplumunun  hiçte küçümsenmeyecek bir kısmının dikkatini çekiyor. Avrupa'da da durum farksız. Almanya'da Merkel iktidarına en büyük tehdit, İslam'a, Avrupa Birliği'ne karşıtlığı ve aşırı sağ politikalarıyla bilinen "Almanya İçin Alternatif" partisi. Hatta Merkel en güçlü olduğunu düşündüğü eyalette ilk yenilgisini aldı bile. Avusturya, Macaristan, Fransa ve Hollanda.. Örnekler çoğalabilir. Fakat ortak nokta aynı: Yabancı karşıtlığı.

Bin Ladin'in ABD'nin kalbine, ikiz kulelere saldırması ile dünyada birçok taş yerinden oynadı. ABD'nin Ortadoğu politikası baştan sona değişti. "Ilımlı İslam" modeli ile başka ülkelerde faaliyet gösteren birçok örgüt bu yolla desteklendi. Buna en büyük örnek ise 15 Temmuz günü askeri unsurları kullanarak darbe girişimine kalkışan Fethullah Gülen Cemaati. Ancak hepsinden öte en önemli okuma şu olsa gerek. 11 Eylül 2001'deki saldırı yeni bir siyasi, sosyolojik ve iktisadi dönemin kapısını araladı: İslamafobi. Tam bu algı kırılmaya başladı ki, tüm dünyanın başına IŞİD denen kabus çöktü. 2010 yılında başlayan ve hala etkisini sürdüren Arap Baharı ve IŞİD'in zulmünden kaçan binlerce insan, Avrupa'nın çeşitli ülkelerine mülteci olarak gitmek zorunda kaldılar. Ve Avrupa'nın tezi yine aynı: İslam korkusu.

Yeniden, yeni bir sosyolojik ve siyasi dönem bize göz kırpıyor. Eski dönemin getirdiği değerler, artık siyasetin ve toplumun arzularına kulak veremiyor. Kapının ardındaki bu dönem insanlıktan neleri alıp, neleri yerine koyacak zaman gösterecek. Ama şu bir gerçek ki gelecek pek de parlak gözükmüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk eğitim sisteminde 2 eksik: Eğitim ve sistem

Türkiye, PISA(Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) tarafından yapılan son yapılan araştırma raporlarına göre 72 OECD ülkesi arasından okuma, yazma ve Fen/Matematik alanlarında 50. sırada. 15 yaş ve altında 450 öğrencinin katılımıyla yapılan test sonuçları oldukça vahim. Buradaki soru(n): İlk 10 ekonomi arasına girme hedefi olan bir ülke için, bu kabul edilebilir bir sonuç mudur?

Sonucuna değil, nedenine odaklanmalıyız. Kabul edelim ki eğitim sistemimiz, hazır tüketime dayalı. Sınavlarda alınan notlara gereğinden fazla önem verilmesi, çocukta yüksek bir strese yol açıyor. Hâl böyle olunca da öğrenci sınavda kopya yoluna gidiyor. Öğrencilerin sadece dinlemelerine dayalı uzun ders saatleri, yaratıcılıktan yoksun ödevler, bilginin değerlendirme yöntemleri, öğretmen ve öğrenci arasındaki hiyerarşi, sınıf geçme kıstası: Bu eğitim felsefesi yaklaşımındaki her şey, düşünmeyi engellemeye yarar. Sonuç: Ezberci, okumayan ve araştırmayan bir nesil. 

Eğitim felsefesi ve eleştirisel pedagoji …

Mustafa Kemal Atatürk'ün yabancı gazetelerle yaptığı söyleşiler

Paul Williams/ Chicago Daily Tribune,  4 Mayıs 1920

            "İngiltere ve İtilaf Devletleri'nin önerilen barış şartlarının gülünç ve uygulanmasının imkansız olduğunu anlayacakları konusunda hala ümidimiz var ama bu ümidi kaybedersek ve dışarıdan yardım gelmezse onları gönül rızasıyla kabul etmeyeceğiz."             Bu cevabı bugün bana, lideri olduğu Türk Milli Mücadelesi'nin Rus Bolşevikleriyle ittifak kurma ihtimali olup olmadığı sorusu üzerine, Mustafa Kemal Paşa verdi. Cevabında tehdit yoktu.             "Bu bir halk hareketidir. Halkın desteği olmazsa hareket sona erer. Tüm İslam aleminin yardımına da bağlıyız. Türkler Müslüman ırkları arasında hür kalan son ırktır ve İslam alemi hürriyetlerini sürdürmeleri için çaba göstermeye devam edecektir." Miiliyetçiler İstanbulda'ki Türk Hükümeti hakkında ne düşünüyor?             "İngilizlerin hakimiyeti altında onları tanımıyoruz." Peki, Sultan?     "İngilizlerin esiri. Çıkardığı her fermana bu…

Yeni medyada gazeteci kimliği

Yeni medya, diğer bir deyişle ‘Alternatif medya’, 2000’li yılların başında gelişen web 2.0 teknolojisiyle beraber ana akım medyanın aksine topluma, içerik ve söylem olarak çok daha farklı imkanlar sunan bir platforma evrildi. Yeni medya, klasik medyanın tek taraflı iletişim sunan modelinin aksine üreticilerin ve tüketicilerin aynı ekosistemin bir parçası olmasını sağladı. Ancak bu yeni düzenin beraberinde getirdiği birçok sorun da kamuoyunu oldukça meşgul ediyor.

Günümüzde iletişim teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler yeni medya, internet ve sosyal medya gibi pek çok yeni kavramın medya literatürüne girmesini sağladı. Bu yeni oluşumlar sosyolojik, kültürel ve ekonomik alanda da birçok değişim ve dönüşümleri beraberinde getirdi. Yeni medya, teknolojiyi tanımlayan donanım ve yazılımın yanı sıra bireysel ve toplumsal bir boyut da içermekte. Bireysel açıdan ele alındığında yeni medya insanların iş yapma, çalışma, eğlenme ve düşünme yöntemlerini, yaşam biçimlerini, haber üretim ve tüketim p…